מי שומר על הלוקר שלכם במלתחות? מכת גניבות מלוקרים במועדוני הכושר השחייה והפנאי

מצלמות אבטחה במלתחות – לצערנו, כבר זמן רב שישנה תופעה של מכת גניבות במועדוני כושר, שחיה ופנאי רבים ברחבי הארץ. אין מדובר רק על תיק או טלפון שהושארו לרגע על מדף במועדון או אדן הכיור במלתחה. אלא גם על פריצה ממשית של תאי הלוקרים במלתחות הנשים והגברים. הפתרון הראשון אשר מתבקש הוא הצבת מצלמות אבטחה הן לשם הרתעה והן לצורך תפיסת הגנב לאחר מעשה. אך סוגיית הצבת מצלמות אבטחה או מצלמות נסתרות במתחמי הלוקרים ובמלתחות הנשים והגברים במועדוני הכושר והפנאי השונים הפכה בשנים האחרונות לבעיה של ממש. לוקרים רבים נפרצים בתוך המלתחות. ובשל החוק להגנת הפרטיות לא ניתן למעשה להציב מצלמות בתוך חלל המלתחה מפאת השמירה על צניעות האדם ופרטיותו. גם אם המצלמות יכוונו אל עבר הלוקרים בלבד עדיין יתכן ועין המצלמה תקלוט גבר או אישה שאינם לבושים, שכן מתחם המלתחה נועד לצורכי רחצה והתארגנות.

החוק להגנת הפרטיות – אינו מאפשר הצבת מצלמות אבטחה במלתחות

על פי סעיף 2 (3) לחוק הגנת הפרטיות. צילום של אדם כשהוא ברשות היחיד מהווה פגיעה מוחלטת בפרטיות ועוולה אזרחית. העונש על הפוגע בפרטיות דינו מאסר עד חמש שנים. אך האם שונה דינן של המלתחות במועדון מאשר דינו של המועדון במקרה שכזה? מאחר שאנשים מצפים באופן לגיטימי לפרטיות. צילום של אנשים בשעה שהם עשויים להיות עירומים יכול להוות פגיעה מוחלטת בפרטיות בין אם הם מודעים לקיומן של המצלמות ומסכימים להצבתם. (באופן לא רשמי- שאינו בצורת חתימה על הסכם/חוזה) ובין אם לא. מצד שני כל אדם אשר חבר במועדון כזה או אחר וחשוף לסכנת גניבה של חפציו האישיים מתוך הלוקר שלו במלתחות ירצה ויצפה למנגנון אבטחה כזה או אחר שיאפשר לראות מה אירע ולתפוס את הגנב. העניין מעמיד את הנהלת המועדונים במצב מתסכל ביותר.

מצלמות אבטחה במלתחות – איך לנהל בקרה ופיקוח על המתרחש במלתחות ללא הסתייעות במצלמות אבטחה

אם כך, הנהלת המועדון נמצאת במצב בעייתי. אין אפשרות לבקרה ופיקוח ממשיים ברחבי המלתחות, אין השקפה על תאי הלוקרים. למעשה, מלבד הצבת מצלמות אבטחה הפונות לדרכי הכניסה והיציאה מהמלתחה אין אפשרויות רבות נוספות. הלקוח זקוק להתערבות המועדון לשם שמירה על חפציו ופרטיותו מן הצד האחד, ומהצד השני התערבות שכזו תהווה פגיעה ממשית בפרטיותו ושמירה על צניעותו. המצב מוביל את הנהלת המועדון להתנער מאחריות של חפצי הלקוח. ולרוב נמצא שילוט המתריע על כך שהאחריות על חפציהם האישיים של המנויים הוא באחריותם בלבד. כל מועדון יסייע למנוייו עד כמה שניתן באם נפגעו מגניבה אך בפועל אין להנהלה כל דרך לפקח על הלוקרים בהם משתמשים המנויים מלבד מתן מנעול ללוקר והנחיה לנעילתו בכל עת.

ראו גם: מצלמות אבטחה לעסק | מצלמות אבטחה לבית | התקנת מצלמות אבטחה