הדאטה הממוחשב הוא רכוש בעל ערך רב

הדאטה הממוחשב שלכם -קרי, הנתונים הנשמרים אצלכם במחשב. הם רכוש אשר לעיתים נוטים לראותו כ’שקוף’ או כמובן מאליו, עקב חוסר הנראות הפיזית שלו. אנו קמים בבוקר, יוצאים לעבודה, חוזרים, נחים, ישנים, והדאטה פשוט נשאר שם. אך האם אין זו אשליה? האם הייתם מעלים בדעתכם להשאיר את הרכב לא נעול, מונע, עם המפתחות בפנים. האם הייתם משאירים כספת פתוחה באמצע הרחוב ומצפים לחזור למחרת ועדיין למצוא אותה שם? סביר להניח שלא. באופן דומה, גם על הדאטה הממוחשב חשוב מאוד להגן מפני פורצים היות והדאטה חשוף ופגיע מאוד.

מומלץ לקרוא גם על > מצלמות אבטחה | אינטרקום לבית פרטי

כיצד ניתן להגן על הדאטה הממוחשב?הדאטה הממוחשב שלכם

  • הגנה על הדאטה הממוחשב:

    על מנת להגן על הדאטה הממוחשב, ניתן לפעול במספר דרכים: הדרך הראשונה היא גיבוי באמצעים פיזיים, כגון דיסק נייד. הדרך השנייה היא גיבוי באמצעים וירטואליים, כגון שליחה במייל או שמירה על גבי ענן. הדרך השלישית היא הגנה באמצעות שירותי סייבר, המאפשרים הגנה על המידע בדרכים הדומות לאלה המשמשות את תוקפי הסייבר. דרך נוספת להגנה על הדאטה הממוחשב היא באמצעות קביעת סנקציות משפטיות. הן בדרך של חקיקה והן באמצעות הבהרות משפטיות על גבי מאגרי הנתונים וחתימה על הסכמים הכוללים סנקציות בנושא. הסכמים מסוג זה אינם רלוונטיים לכל סוג של הגנה אולם הם יעילים, לדוגמא, כאשר קיימת סכנה להדלפה של המידע או לשימוש בו לרעה על ידי עובדים בתוך החברה בעלי גישה לנתונים.
  • הגנה על דאטה של מצלמות האבטחה:

    מצלמת האבטחה היא מכשיר המייצר, מעצם טבעו, דאטה – ההקלטה של המתרחש בתחום זוויות הצילום של המצלמה. לעתים, לגורמים מסוימים, כגון גנבים או מתחרים עסקיים, עלול להיות אינטרס לפגום באותה דאטה, במטרה להעלים ראיות או לגנוב מידע עסקי. מקום שמירת הדאטה במצלמות האבטחה משתנה בהתאם לסוג המצלמה. יש מצלמות שהדאטה המצולם על ידן נשמר על גבי כרטיס זיכרון ואילו מצלמות אחרות מעבירות את המוקלט ישירות אל תוך מכשיר אחר, כגון טלפון נייד או מחשב, או, לחילופין, כאלה שהדאטה שלהן אינו נשמר באמצעי פיזי כלל אלא מועבר ישירות לשמירה על גבי ענן. בשלושת המקרים, המידע חשוף לפגיעה.

לפיכך, יש להתאים את דרכי ההגנה על הדאטה של המצלמה לסוג שמירת הדאטה שלה. אם מדובר בכרטיס זיכרון, צריכה להיות הגנה פיסית על כרטיס הזיכרון. כמו כן, חשוב לדאוג להיעדר אפשרות לפתוח את הדאטה שעל גבי כרטיס הזיכרון בלא מפתח שאינו ניתן לשחזור, ססמת אבטחה מתוחכמת, וכיוצא באלה. אם מדובר בשמירת המידע על גבי מכשיר אחר – יש לשמור על אותו מכשיר, במידת האפשר, הרחק ממקום הימצאותה של המצלמה, כך שיהיה קשה לאתרו. במקרה השלישי, בו מדובר בשמירה על ענן, ההגנה היא הקשה ביותר ותדרוש אמצעי שמירה מתוחכמים כגון הגנת באמצעות שירותי סייבר.

אל תזניחו את הדאטה הממוחשב שלכם!

עוד לפני שצברתם דאטה ממוחשב משמעותי ובעל ערך, בדקו את האפשרויות שלכם לשמירה על הדאטה מפני מתקפות מסוגים שונים. כך, תימנעו מפגיעה אנושה בנתונים החשובים לכם.

ראו גם: מצלמות אבטחה לעסק | מצלמות אבטחה לבית | התקנת מצלמות אבטחה